AHIMSA ANEB TROCHU VÍC LÁSKY

Ahimsa je první z deseti kodexů, kterými by se měl správný jogín řídit.

Tyto kodexy, souhrnně nazývané jamy a nijamy, jsou prvními stupni Patandžaliho osmidílné stezky jógy, která je popsána ve starodávném spisu Patandžaliho jógasútry a o kterých jsem psala v článku https://devarosa.cz/blog/zasady-jogina/ .

Ahimsa znamená nenásilí na veškerých živých bytostech, tedy nejenom na lidech, ale i na zvířatech.

Proto je tolik dnešních jogínů vegetariány.

Zmíněné nenásilí bychom neměli vůči druhým lidem pěstovat ani v naší mysli, neboť to na co myslíš, tím jsi. A to se ti také vrátí.

Jogínský mudrc Pataňdžali popisuje v Jógasútrách velice účinnou metodu pro odstranění negativních aspektů z naší bytosti. A to soustředění se na pozitivní polárně opačné aspekty.

Abychom odstranili hněv, budeme obracet svou pozornost ke stavu klidu, abychom odstranili strach, budeme se snažit posilovat odvahu, abychom odstranili pýchu, budeme meditovat o stavu pokory, atd. (https://www.jogin.cz/ahinsa-nenasili/ )

Ale myslím si, že je důležité zmínit, že toto nenásilí bychom neměli páchat ani sami na sobě.

Neměli bychom se tedy znásilňovat požadavky na nás samé, které nejsou v souladu s naší duší. Uvědomit si, co opravdu chceme a jakým směrem se má náš život ubírat.

Znamená to ale i to, žít více v přítomností a nehnat se násilím pořád dopředu za naším cílem, abychom pak neztratili potěšení z naší cesty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: