ZÁSADY JOGÍNA

Jsou nějaké zásady, kterými by se měl řídit správný jogín? Ano. Popsal je mudrc Pataňdžali a nazývají se jamy a nijamy.

Zjednodušeně by se dalo říct, že tyto zásady jogína je takové jogínské desatero, které tvoří první dva stupně Pataňdžaliho osmidílné jógové stezky (https://www.jogadnes.cz/joga/radzajoga-518/ ) a kterými by měl jogín nejprve projít, než se vrhne na praktikování ásán neboli jógových pozic.

Jamy jsou taková morální pravidla, která umožňují žít harmonický život v prostředí, ve kterém žijeme.

Říkají nám, že bychom neměli páchat násilí (ahimsa), měli bychom být pravdiví (satja), neměli bychom krást (asteja), měli bychom být zdrženliví (brahmačarja) a neměli bychom hromadit (aparigraha).

Nijamy jsou doporučení, postoje a pravidla.

Říkají nám, že bychom měli udržovat v čistotě jak své tělo, tak svou mysl (sauča), měli bychom v sobě prohlubovat spokojenost (santóša), měli bychom dodržovat morální disciplínu (tapas), měli bychom studovat posvátné texty i sami sebe a měli bychom uctívat něco posvátného, ať už je to Bůh nebo něco božského v nás (íšvárapranidhána).

A proč o tom píšu? Protože cítím, že půl roku po tom, co jsem dokončila kurz na lektorku jógy ( https://devarosa.cz/blog/moje-cesta-k-joze/ ) mám potřebu hlubšího samostudia a posunutí se zase trochu dál.

Jedna má známá se mě před týdnem zeptala, proč se chci v budoucnu jógou živit.

Protože vím, že mě jóga zachránila. A že opravdu stačí pár minut k tomu, aby nám bylo dobře na těle i na duši.

Ale člověk by měl stavět na pořádných základech a proto to chci vzít zase pěkně od začátku. A tím jsou kromě dechu právě jamy a nijamy.

Proto pro vás chystám každý týden jednu z těchto zásad. A vlastně i pro sebe, abych si uvědomila, co pro mě tato zásada v dané chvíli znamená a jak ji mohu uvést do svého každodenního života, tak abych se postupně i já stala opravdovým jogínem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: