MOJE CESTA K JÓZE

Jóga je nejvyšší vesmírný princip, světlo života, univerzální, tvůrčí vědomí, které je stále bdělé, vědomí, jež bylo, je a bude věčné.
Ať už člověk zná filosofii jógy a praktikuje ásany, nebo jógu nikdy nezkoušel, troufnu si říct, že asi každý v dnešním světě o józe alespoň slyšel.
Já sama jsem se k józe dostala už na hodinách tělocviku na střední škole. Cvičili jsme tenkrát pozdrav Slunci a já cítila, jak se ze mě postupně uvolňuje nervozita z blížící se čtvrtletní písemky.
Tenkrát jsem ale ještě netušila, co všechno se pod slovem jóga skrývá a jaké blahodárné účinky má na naše tělo i na naši mysl.
Myslím, že jsem nebyla jediná a že většina lidí má jógu stále spojenou pouze s praktikováním jednotlivých ásan.
Od doby, kdy jsem chodila na střední školu už uplynulo 10 let a během té doby jsem prošla určitým vývojem.
Na to, abych tenkrát zůstala jen u jógy, jsem ještě nebyla připravená. Ne, že bych nepraktikovala vůbec, ale chtěla jsem pro mé tělo trochu větší výzvu.
S nástupem na vysokou školu a pak do práce pro mě ale začalo všechno být mnohem víc náročnější.
Nějaký můj vnitřní hlas mi pořád říkal, ať se k józe vrátím a začnu se o ni zajímat víc do hloubky, já ho ale pořád nechtěla slyšet.
Po posledních dvou letech jsem ale uznala, že je čas a svůj vnitřní hlas poslechla.
Jógu se snažím denně zařadit do svýho života a protože já nikdy nedělám nic jen tak napůl, přihlásila se do kurzu na instruktorku jógy.
Cítím totiž, že to je má nová cesta.
 
A co si tedy máme pod tím slovem jóga představit? Dnes už vím, že to není jenom fyzické cvičení, neboli praktikování ásan.
Už samotný význam slova “jóga”, které pochází ze sanskrtu a znamená “spojit, sjednotit”, nám napovídá, že tento systém nám může pomoct sjednotit tělo, mysl, vědomí i duši.
Ať totiž chceme nebo ne, pokud bychom pouze praktikovali jednotlivé ásany, či pouze meditovali nebo praktikovali pránajámu, nikdy nemůžeme dosáhnout takových výsledků, jako když propojíme všechny tyto jogínské praktiky dohromady. Teprve poté se nám může podařit propojit tělo s myslí, mysl s vědomím a vědomí s duší.
Můžeme propojit sebe sami s Matkou přírodou a zároveň s Univerzem a získat tak moudrost, ze které můžeme neomezeně čerpat každý den.
Pokud k fyzickému cvičení zapojíme i pozitivní myšlení, budeme pravidelně meditovat, budeme laskaví sami k sobě i ke svému okolí a budeme v této naší cestě vytrvalí, dostaneme své tělo, srdce, mysl i duši do rovnováhy, a uvědomíme si, že na tomto světě nevystupujeme pouze jako jedinec, ale že jsme všichni vzájemně spojeni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: