TŘÍDĚNÍ A RECYKLACE

Slisované odpadky čekající na recyklaci ve fabrice.

“Češi jsou hned po Belgičanech nejlepší ve třídění odpadu. Už několik let se držíme na špičce ve třídění odpadu”

Jojo, tohle jsou tvrzení , která na nás vyskakují všude v médiích a na internetu ( https://www.denik.cz/ekonomika/cesi-jsou-hned-po-belgicanech-nejlepsi-ve-trideni-odpadu-20170511.html ). Jsou pravdivá, to určitě ano, ale co následná recyklace vytříděného odpadu? 

Není tajemstvím, že ze žlutých popelnic na plasty se následně zpracuje maximálně 50 % vytříděného plastového odpadu, a to především PET lahve, nějaké folie nebo obaly na drogistické zboží. Zbylých 50 % jde v lepším případě do spalovny, v tom horším na skládku. A aby toho nebylo málo, zákon o zákazu skládkování se bohužel zase posunul na rok 2030 (https://euractiv.cz/section/obehove-hospodarstvi/opinion/konec-skladkovani-v-nedohlednu/ ). Co s tím?

Je sice skvělé, že jsme perfektní ve třídění, ale proč to nedotáhneme do konce?

Už jsem se o tomto tématu rozepisovala v jednom z mých dřívějších článků (https://devarosa.cz/ekologie/zero-waste-a-byznys/ ), ale pojďme si znovu shrnout nějaká fakta.

V České Republice zatím neexistuje žádná možnost, jak recyklovat PET, polypropylen a polyethylen na regranulát takové kvality, aby se z něj daly následně vyrábět zase nápojové lahve nebo obaly na kosmetiku. 

Veškeré recyklované materiály na toto využití se prozatím vozí z Francie, Německa, Polska a podobně. Takže musíme být v tomto ohledu opatrní na greenwashing různých firem. 

To ale neznamená, ze tu nejsou plamínky v ohni. 

Zrovna dneska jsem byla díky mé práci na exkurzi v ostravské firmě Plastic Union ( https://plasticunion.cz/ ), která se zabývá dotříděním a recyklací odpadu ze žlutého kontejneru, který už je zbavený nápojových PET lahví a běžně by skončil ve spalovně či na skládce. 

A musím říct, že klobouk dolů před nimi. Za celé dva roky, co se tomuto tématu věnuji, jsem potkala velmi málo firem, které by myšlenku oběhového hospodářství dotáhli do konce. Není to totiž nic jednoduchého.

V České Republice bohužel zatím není dostatečná poptávka po výrobcích z recyklátu.

Možná proto, že samotný recyklovaný materiál může dělat při výrobě daného výrobku trochu problémy oproti materiálu panenskému. Možná proto, že nejsme zvyklí mít výrobky, které na sobě mohou mít například černé tečky nebo obsahovat nějaké jiné vady. 

Plastic Union ale dokáží zpracovat obaly z polypropylenu a HDPE na regranuláty o 99,5% čistotě, které mají krásnou šedou barvu. 

Z těchto materiálů už jsou vyrobeny například podstavce pod květináče, u kterých by člověk opravdu nepoznal, že je z recyklovaného materiálu. 

A vlastně i kdyby, proč by nám to mělo vadit?

Tolik se mluví o bezobalových prodejnách, o nadprodukci obalů, o úbytku primárních surovin. 

Proč tedy nevyužít možnosti, které máme už nyní k dispozici a nevymyslet nějaké designové výrobky z recyklovaných materiálů a marketingově je hezky zpropagovat?

Věřím, že už nyní se spousta firem a studentů designových oborů zabývá touto tématikou a že to nebude trvat dlouho a výrobky z recyklovaných materiálů budou brzy třeba i u nás doma. 

2 Komentáře

 1. Děkuji
  11. 2. 2020 / 11:04

  Dobrý den,
  už delší dobu přemýšlím, co se děje s plastem, který zbyde po vytřídění PET, takže děkuji za upozornění na firmu Plastic Union. Nevěděl jsem o nich, ale od teď je budu sledovat a hledat výrobky z jejich regranulátu.
  Martin

  • 26. 2. 2020 / 16:19

   Dobrý den, Martine,

   jsem moc ráda, že Vás článek inspiroval. Klidně napište, jestli jste našel nějaké výrobky, budu ráda 🙂

   Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close Me
Looking for Something?
Search:
Product Categories:
Post Categories: