UKLIĎME ČESKO

Je vážně zajímavý, jak si k sobě přitahujeme věci, události, lidi, o kterých zrovna přemýšlíme.

Klasický pátek v práci, říkala jsem si. Náš říďa měl zrovna jednání s nějakým pánem ohledně zařízení na sypké materiály.

Šla jsem zrovna ze skladu, když jsme na sebe narazili s tím pánem ve dveřích a já jsem si říkala, že je mi vážně hrozně povědomej. A vlastně mi byl hrozně sympatickej, ještě jak se na mě usmál.

Sedím si tak u počítače, dělám vývojový tabulky a najednou na mě říďa zavolal: „Terkoo? Pojď sem na chvilku!“

Trochu naštvaně jsem vstala a šla za ním (v duchu jsem si říkala, že mám fakt hodně práce, proto naštvaně, znáte to). Do toho mi říďa říká: „Hele tady pan Bareš je vedle všeho ekologickej aktivista, tak jsem si myslel, že byste si mohli trochu pokecat, když se o to teď tak zajímáš, hm?“ Napřed jsem se trochu zarazila, ale hned jsem letěla pro diář a tužku a v minutě jsem seděla v zasedačce.

Pan Bareš se usmíval a říká: „Dobrý den, já jsem pan Bareš a jsem zakladatel TRASH HERO.“

TRASH HERO je dobrovolnická organizace. Tento projekt vznikl jednoduše tak, že se skupinka několika mladých lidí z ČR, kteří byli zrovna v Thajsku, rozhodla, že uklidí tamní pláž od odpadků, protože už se na to prostě nemohli koukat. Akce měla velkej úspěch a k této malé skupince se přidávalo čím dál víc dobrovolníků po celým světě. V současnosti TRASH HERO působí v Thajsku, Indonésii, na Filipínách, v Malajsii, New Yorku nebo od února letošního roku i v Praze. Pokud byste se o tomto projektu chtěli dozvědět něco víc, určitě mrkněte na tyhle odkazy:

https://trashhero.org/

https://video.aktualne.cz/dvtv/trash-hero-sbirani-odpadku-je-cool-chceme-zmenit-svet-potreb/r~c17d40487f8311e8aa580cc47ab5f122/?redirected=1536511203

V tu chvíli mi to všechno došlo. Kde jsem ho viděla a proč je mi tak sympatickej. Zavalila jsem ho vším tím, jak jsem na něj koukala na DVTV, jak jsem taky uklízela odpadky v Egyptě, jak se o to teď čím dál víc zajímám a že bych skrze svojí práci i sama od sebe chtěla Zemi nějak pomoct. On se smál a začali jsme spolu řešit spoustu věcí, u kterých bych mohla začít, jak u sebe, tak v mojí práci.

Zrovna tuhle sobotu, 15.9., je pan Bareš a jeho projekt TRASH HERO součástí celosvětové akce WORLD CLEANUP DAY (https://www.worldcleanupday.org/).

Tato akce probíhá i u nás v ČR pod názvem UKLIĎME ČESKO.

Hlavní myšlenkou této akce je, že v jeden den se milióny lidí ve 150 zemích postaví proti globálnímu problému s odpady tím, že vyčistí silnice, parky, pláže, lesy, řeky….

Tisíce komunit budou fungovat jako jedna “zelená vlna”, která se táhne od Nového Zélandu po Havaj.

Registrace dobrovolníků je jednoduchá a možná na stránce www.svetovyuklid.cz.

Kliknete na – Stát se dobrovolníkem – a vyberete si z mnoha úklidů v Praze či celé České Republice, ke kterým byste se rádi přidali a pak už jen budete čekat na pokyny od organizátora úklidu. 

Samozřejmě se můžete stát i organizátorem úklidu v místě, kde si myslíte, že je úklid zapotřebí.

Já určitě půjdu, tak budu ráda, pokud se někdo z vás taky přidá. Je mi jasný, že je nejlepší uklízet pravidelně, co líp, žádný odpad v přírodě nenechávat. Ale víte jak to je. Ne všichni máme stejný návyky a ne všichni přemýšlí do budoucna o tom, co s naší planetou bude.

Proto mi tahle akce přijde sympatická.

A ještě něco pro zasmání. Tak jsem si dneska projížděla starý fotky, co jsem měla na nástěnce a tohle na mě vypadlo.

Je to z roku asi 2012? Fakt nevím, ale vím, že už je to pěkně dlouho. Z doby, kdy jsem se o ekologii ještě vůbec nezajímala a nevěděla, co je to Ekokom. A teď s nima budu jednat o tom, jak by se dali nějaký věci zlepšit a odpad už třídím automaticky.

Fakt se zasmála.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: